Botox

Klasik Cilt Bakımı
6 Şubat 2021
Altın iğne (Radyofrekans)
6 Şubat 2021

  Botoks nedir ve nasıl uygulanır?

  Botoks, laboratuvar koşullarında “Clostridium Botulinum” adlı bir bakteriden elde edilen ve yüzdeki kırışıklıkların, estetik tıpta aşırı terlemenin, koltuk altı terlemesinin tedavisinde kullanılan bir ekzotoksindir. Ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları arasında en popüler olanıdır.

  Ekzotoksin enjeksiyonu, yaklaşık 4 ila 6 aylık bir süre boyunca mimik kaslarına sinir iletimini bloke eder.

  Tipik Botox bölgeye lokal anestezik krem ​​uygulanması ile başlar ve krem ​​uygulandıktan yaklaşık yarım saat sonra istenilen bölgeye çok ince iğneler yardımıyla enjeksiyonlar yapılır.

  Botoksun etkisi çoğunlukla yaklaşık 3 ila 4 gün sonra başlar ve yaklaşık 10 ila 14 gün sonra yerleşir. Hastalar ayrıca uygulamadan yaklaşık 10 gün veya 2 hafta sonra toksin rötuşu için kliniğe çağrılır.

  Eaton-Lambert sendromu, myasteniagravis gibi sinir-kas sistemi ile ilgili hastalıkları olanlar ile hamile ve emziren kadınlara botoks uygulanmamalıdır.

  Yan etkilere gelince, enjeksiyon bölgelerinde kısa süreli kızarıklık ve şişlik olabilir. Ancak 24-48 saat gibi kısa bir sürede iyileşirler. Ayrıca geçici bir şişlik ve morluk yaşayabilirsiniz.

  Botoks ne kadar sürer?

  Botoksun kalıcılığı kişiden kişiye değişir. Çok mimik kullanan ve mimik kasları güçlü olanlarda yaklaşık 3 ay, mimik kasları zayıf olanlarda ise 6 aya kadar sürer.

  Botoks en sık hangi bölgelere uygulanır?

  Botox çoğunlukla şu durumlarda uygulanır:

  • Kaşlar arasındaki dikey çizgiler
  • Alında yatay çizgiler
  • Göz çevresindeki levye bölgesinde çizgiler
  • Burun ucunu yükseltmek
  • Aşırı görünür diş etleri

  Botoks uygulaması ne sıklıkla tekrarlanmalıdır?

  Mimik kaslarınız daha az kullanılıyorsa, 6 ayda bir Botoks’u tekrarlamanız önerilir. Yüzünüzü ve mimik kaslarınızı yoğun bir şekilde kullanıyorsanız, uygulamayı yılda 3 kez tekrarlamanız gerekir.

  Dolgular nedir?

  Yüz dolgusu, yüz germe gibi tipik estetik operasyonlardan çok daha ekonomik bir şekilde daha genç bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olan ameliyatsız uygulamalardan biridir.

  Dolgu işlemi cilt altına yapılan basit bir enjeksiyondan oluşur ve bölgeye lokal anestezi ile uygulanır.

  Dolgu işlemi 4 ay ile 1 yıl arasında değişen bir süre boyunca sürer.

  Yüz Dolgusu Çeşitleri

  Hyaluronik Asit (HA)

  Bu FDA onaylı ve hayvansal olmayan bir üründür ve en çok tercih edilenidir. Cilde nem ve elastikiyet sağlamanın yanı sıra güvenli ve doğaldır. Etkisi konsantrasyon dozuna bağlı olarak 4 ay ile 1,5 yıl arasında sürer.

  polikaprolakton

  Bu yarı kalıcıdır, vücudun doğal reaksiyonunu kullanarak kolajen üretimini tetikler. Uygulama yoğunluğuna göre 1 ile 4 yıl arasında kalıcılık kazanır.

  Kalsiyum Hidroksiapatit (CaHA)

  Bu aynı zamanda mikro partiküller ve jel içeren yarı kalıcı bir üründür. Kalsiyum ve fosfat içerdiğinden cilt ile tamamen uyumludur. Ayrıca tek bir uygulamada bile uzun süreli dayanıklılık sağlar. Etkisi ortalama 1,5 yıl sürer ve tekrarlandığında daha uzun süre kalır.

  Polilaktik asit

  Bu aynı zamanda, mimikleri dondurmadan veya sınırlamadan vücudun kolajen üretimini uyaran yarı kalıcı bir yöntemdir. Cilt yumuşatıcı mikropartiküller içerir ve ortalama 3 uygulamada 2 yıldan fazla sürer.

  Dolgu yüzün hangi bölgelerine uygulanır?

  Dolgu maddeleri şunlara uygulanabilir:

  • Burnunuz, yanaklarınız ve dudaklarınız arasındaki çizgiler
  • Daha fazla hacim vermek için yanaklarınız, elmacık kemikleriniz üzerinde
  • Alt dudak köşenizden aşağı inen kukla çizgileri
  • Gözlerinizin, alnınızın ve kaşlarınızın etrafındaki ince çizgiler
  • Yanaklarınızda ve dudaklarınızın üstünde kırışıklıklar
  • Daha fazla hacim vermek için dudaklar
  • Altındaki çukurluğu ve koyu halkaları gidermek için gözler
  • Çukurluğu, derin akne izlerini ve su çiçeği izlerini ortadan kaldırmak için yüz
  • Ameliyatsız burun estetiği ile burun bölgesi

  Nasıl çalışır?

  Klinikte veya hastanede kalmanıza gerek yoktur. Dolgu operasyonu yaklaşık 15 dakika sürer ve operasyondan sonra artık hazırsınız. Lokal anestezi alacak ve gün içinde iyileşeceksiniz.

  Görüşmeyi başlat
  Yardıma ihtiyacım var?
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?