Leke Tedavileri

Skar İzi Tedavisi
6 Şubat 2021
Çatlak Onarımı
6 Şubat 2021

  Akne nedir?

  Akne en yaygın cilt hastalığıdır ve tüm insanların %80’ini 11-30 yaş arasında bir zamanda etkiler. Çocuğun ergenliğe girdiği bir dönemde 10-13 yaşından itibaren başlar. Bu nedenle, geniş kapsamlı psikolojik sonuçlara yol açabilir, ayrıca yara izi ve kalıcı şekil bozukluğu ile sonuçlanabilir. Akne en sık yüzü etkiler ve sıklıkla sırt ve göğsü etkileyebilir.

  Akne lekelerinin pek çok türü vardır. En yaygın kırmızı lekeler, hassas olabilen papüller olarak bilinir. Püstüller papüllere benzer, ancak irin içerir ve bu nedenle merkezde beyaz bir uç var gibi görünür. Siyah nokta ve beyaz nokta da sivilce türleridir, bunlara komedon denir. Daha şiddetli akne, cilt altında gelişen ve ağrılı sert yumrular olan nodüllerin yanı sıra en şiddetli akne türü olan kistlere neden olabilir.

  Akne neden olur?

  Akne gelişimine katkıda bulunan çeşitli faktörler vardır. Bunlar esas olarak yüzdeki pilosebase bezler olarak adlandırılan yağ üreten bezlerle ilgilidir. Bu bezler sebum üretir ve kandaki hormon seviyelerine duyarlıdır ve aşırı yağ üretebilir. Fazla yağ ve ölü deri hücreleri, bezleri tıkayarak yağ birikmesine neden olabilir. Bu siyah nokta ve beyaz nokta üretir. Siyah nokta, açık bir komeondur. Bu tıkanmış gözenek cilt yüzeyinde açılır ve oksijene maruz kaldığında koyulaşır ve karakteristik siyah nokta görünümüne kavuşursunuz. Beyaz nokta ise kapalı bir komedondur. Gözenek de tıpkı bir siyah nokta gibi tıkanır, ancak kapalıdır ve bu nedenle küçük beyaz bir yumru gibi görünür.

  Aknenin diğer ana nedeni Propionibacterium acnes (P. acnes) adı verilen bakterinin aşırı büyümesidir. P. acnes herkesin cildinde yaşar ve genellikle herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak sivilceye yatkın kişilerde fazla yağ bu bakterilerin çoğalması için ideal bir ortam oluşturur. Bakterilerin aşırı büyümesi, papüllere ve püstüllere (karakteristik kırmızı ve pembe sivilce lekeleri) neden olan iltihaplanmaya yol açar.

  Hormonal değişiklikler de sivilceyi tetikleyebilir. Bu, adet döngüsü veya hamilelik sırasında ve doğum kontrol hapı gibi ilaçların neden olduğu hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir.

  Farklı ten renkleri arasında Akne açısından herhangi bir fark var mı?

  Beyaz tenlerin daha az yağ bezi aktivitesine sahip olması ve daha az şiddetli olmasının yanı sıra daha düşük bir sivilce seviyesi gösterme eğiliminde olması nedeniyle, dünya genelinde akne insidansında büyük farklılıklar vardır.

  Siyah tenli hastalarda beyaz nokta oluşturma olasılığı daha yüksektir ve beyaz tenli hastalarda çoğunlukla papül ve püstül oluşturan inflamatuar akne olma olasılığı daha yüksektir. Siyah tenli hastalar, yara izi ve şekil bozukluğu ile sonuçlanabilecek keloid izleri oluşturarak iltihaplı akneye yanıt verebilir .

  Siyah hastalarda çok yaygın olan spesifik bir komedomal akne şekli, saça mumlar, gresler ve yağların uygulanmasından dolayı pilosebase kanal tıkanıklığına ve dolayısıyla komedogeneze neden olan Pomad Akne’dir. İdeal olarak, bu özel akne tipinden muzdarip olan hastalar, saçlarında bu tür malzemeleri kullanmayı bırakmalıdır.

  Akne vücudun hangi bölgesini etkiler?

  Akne dağılımı yağ bezlerinin yoğunluğunun en fazla olduğu yani alın, yanaklar, çene, üst göğüs ve sırtın üst kısmında meydana gelir.

  Sivilce neden tedavi edilir, kendi kendine geçmiyor mu?

  Aknenin erken tedavisi, yara izine bağlı kalıcı kozmetik şekil bozukluklarının önlenmesi için esastır ve tedavi, ne tür aknenin mevcut olduğuna bağlıdır. Akne izi, herhangi bir tipte ve herhangi bir akne şiddetinin bir sonucu olabilir. Noktaları koparmak ve sıkmak da çevredeki cilde zarar verebilir ve yara izi riskini artırabilir. Akne izleri hastalar için sıkıntılı olabilir, özgüven eksikliğine ve hatta depresyona neden olabilir. Fernes Estetik Florya Merkezi’nde hastaların sivilce izlerini iyileştirmelerine ve görünümlerinden daha emin olmalarına yardımcı olmak için bir dizi tedavi sunuyoruz .

  Sivilcenizin tedavisine nasıl yardımcı olabiliriz?

  Uzmanlarımızın tümü akne tedavisinde uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir. Kalıcı sivilce ile uğraşmanın ne kadar zor ve sinir bozucu olabileceğini anlıyorlar. Her konsültasyon, Uzmanlarımızla akneniz devam ettiği süre ve geçmişte denediğiniz tedaviler hakkında sizinle konuşmanın yanı sıra günlük yaşamınız üzerindeki etkisini tartışarak başlayacaktır. Cildiniz için en iyi tedaviyi değerlendirebilmeleri için etkilenen bölgelerinizi de inceleyeceklerdir.

  Ergenlik sivilcelerinden, hormonal patlamalardan, menopoz sivilcelerinden veya yetişkin sivilcelerinden muzdarip olsanız da, sizin için en iyi tedavi planını bulmanıza yardımcı olabiliriz. Şiddetli, kistik, mantar veya daha orta/hafif vakalar dahil tüm akne türlerini tedavi ediyoruz.

  Topikal kremler, lazerler ve ilaçlar dahil olmak üzere birçok farklı tedavi seçeneğimiz mevcuttur.

  Uzmanlarımız ayrıca oluşmuş olabilecek herhangi bir yara izini azaltmak için tedavi önerebilir ve aknenizi kontrol altına almanıza yardımcı olacak bir şeyler önerebilir.

  Akne tedavisi son derece zor bir durum olabilir ve her hastanın sivilcesinden tamamen kurtulmayı garanti edemesek de, vakaların çoğunda temiz bir cilde ulaşma konusunda son derece yüksek bir başarı oranına sahibiz.

  SIKÇA SORULAN SORULAR

  1Akne Kendi Kendine Geçer mi?

  Akne çoğu insanı hayatlarının bir noktasında etkiler ve genellikle gençlik yıllarında kendi kendine geçer. Akne yetişkinlikte hala yaygınsa, akneyi kontrol etmeye veya akne izini azaltmaya yardımcı olmak için tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

  2Akne Tedavi Edilebilir mi?

  Evet yapabilir. Çoğu akne vakası zamanla iyileşirken, basit tıbbi önlemlere yanıt vermeyen daha ciddi hastalıklar için tedavi bir olasılıktır. Daha güçlü ilaçlar, birçok sivilce vakasında kalıcı çözüm sağlayabilir, bu nedenle devam eden sivilcelerinizden endişe ediyorsanız, hemen iletişime geçin.

  3Sivilce İzleri Kalıcı mıdır?

  Yara izleri, hasar gördükten sonra cildin doğal iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve akne durumunda, akne kistlerine neden olur ve genellikle hastaların yüzdeki noktaları toplamasıyla daha da kötüleşir. Sivilce izlerinin çoğu zamanla iyileşir, ancak kalıcı yara izi için, fraksiyonel lazer yenileme ve tıbbi cilt iğneleme gibi yara izi görünümünü azaltmak için bir dizi tedavi sunuyoruz.

  4Sivilcelerim İçin Ne Yapabilirim?
  • Sivilceleri temizlemek için kendi başınıza yapabileceğiniz şeyler şunlardır:
  • Yüzü yumuşak bir sabun ve ılık su ile günde bir veya iki kez yıkamak. Cildi tahriş edebileceğinden yüzü aşırı yıkamamak önemlidir.
  • Saçınızı düzenli olarak yıkayın ve yüzünüzden uzak tutun
  • Çok fazla makyaj yapmamaya çalışın ve yatmadan önce tamamen çıkardığınızdan emin olun.
  5Lekeler Sıkılır mı?

  Hayır. Sıkışma noktaları uzun süreli yara izine neden olabilir.

  Görüşmeyi başlat
  Yardıma ihtiyacım var?
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?