Skar İzi Tedavisi

Magic Probe
6 Şubat 2021
Leke Tedavileri
6 Şubat 2021

skar izi tedavisi

  Lazerle Yara İzi Tedavisi

  İzleri tamamen ortadan kaldırabilecek bir yöntem yoktur. Ancak fraksiyonel lazer ile şişmiş izler yumuşatılabilir, cilt seviyesi azaltılabilir, kızarıklıkları düzeltilebilir ve hatta olgunlaşmış izler daha iyi hale getirilebilir. Ayrıca yakmaya bağlı oluşan sekellerin azaltılmasında, greftlerin yumuşatılmasında ve çatlakların tedavisinde oldukça etkilidir.

  Yara izleri vücudun farklı bölgelerinde farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Vücut bütünlüğünü bozan her durum yara izi ile iyileşir. Cildimizin sadece üst tabakası kendini yenileme özelliğine sahiptir. Bu tabakanın altındaki yaralar mutlaka iz ile iyileşir. Ayrıca plastik cerrahi yaralar bırakılır, ancak bu izleri özel teknikler ile en azından açık olacak şekilde oluşturulur.

  Kaç Tip Yara İzi Tedavisi Yapılabilir?

  Skar tedavisi cerrahi ve lazer ile yapılabilmektedir. Bunların dışında bazen şişmiş iyileşmeler, keloid ve hipertrofik skarlar için steroid enjeksiyonları yapılabilir.

  Lazer ile Yara İzi Tedavisi

  Lazerle yara izlerinin tedavileri minimum 3-5 seans gerektirir. Tedavi aralıkları ortalama 4 haftadır. Her uygulamada yüz bölgesinde 4-5 gün, vücut bölgesinde 15 gün kabuklanma veya soyulma meydana gelir. Bu soyulma düştüğünde cilt çok daha pürüzsüz hale gelir. Zaman geçtikçe iyileşme devam eder ve sadece 1 seans bile fayda sağlanır. Bu şekilde tekrarlayan aralıklarla yapıldığında izler daha homojen, yumuşak ve cilde yakın bir görünüme kavuşur.

  Lazerle yara izlerinin tedavisinde başarı oranları mevcut izin durumuna göre değişmektedir. Tedavide jilet izlerinin sayısında bir azalma olmayacak ancak yara izinin görünürlüğü ve netliği azalacaktır. Şişmiş izler cilt seviyesinde azalır; yara izi solacak, yumuşayacak ve kabul edilebilir bir duruma gelecektir.

  Skar Tedavi Fiyatları

  Yara İz tedavisi fiyatları izlerin büyüklüğüne, lokalizasyonuna ve yönüne göre değişmektedir. Ayrıca yara izi tedavisi fiyatları uygulanacak tedavinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Ameliyatla yara izi tedavisi ve lazerle yara izi tedavisi farklı fiyatlandırılacaktır. Lazer izi tedavisinin kaç seans uygulanacağı durumu da fiyatı etkileyen faktörler arasındadır. Tıraş bıçağı izlerinin cerrahi veya lazerle tedavi edilmesi fiyatları da etkiler. Yara izi tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için mutlaka doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.

  Ameliyatla İz Revizyonu Tedavisi

  Skar tedavisinde öncelikle ameliyat planlanır. İzler cerrahi olarak çıkarılabilecek bir bölgedeyse, şişmiş veya çökmüş ise ve vücut hatlarına zıt durumdaysa; yara izi ameliyatla ince, hafif ve vücut hatlarına uyumlu hale getirilebilir. Genellikle skar revizyonu lokal anestezi altında yapılır. Dikişler 5-10 gün içinde iyileşir. Kalan izler erken dönemde açık ve kırmızıdır ancak uzun süre sonra solar ve cilt ile aynı renk olur. Ve bu tatmin edici sonuçlar alır. Bu süreç yaklaşık 2 yıl devam eder. Doktorunuz bu süre içerisinde size krem, jel ve lazer tedavisi önerebilir.

  Tıraş Bıçağı Yaralarının Durumu

  Özellikle jilet izleri birbirine paralel izler oluşturularak ince uzun tek bir iz haline getirilebilir. Bu durumda hasta kendine zarar vermemiş, kolu kırılmış, ameliyat olmuş ve bunun sonucunda iz kalmış gibi bir his oluşacaktır. Sonuç olarak jilet izlerinde ilk tercih, mümkünse ameliyattır. Ancak bu izler belirsiz olabilir veya cerrahi olarak çıkarılamayacak şekilde olabilir. Bu durumda da fraksiyonel lazer ile jilet izi tedavisi yapılabilmektedir.

  Görüşmeyi başlat
  Yardıma ihtiyacım var?
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?